BRZDĘK! EKSPEDYCJE: ŚWIĄTYNIA MAŁPICH KRÓLÓW [dodatek]

Brzdęk! Ekspedycje Świątynia Małpich Królów to rozszerzenie do niesamowicie popularnej w Polsce gry BRZDĘK: NIE DRAŻNIJ SMOKA. Główną zawartością dodatku jest nowa, dwustronna plansza. Jedna przedstawia dżunglę, a druga małpią świątynię. Otrzymujemy również drewniane znaczniki graczy (poszukiwaczy) oraz Króla Konga, które nawiązują do tematyki tego rozszerzenia. Oprócz tego – kilka dodatkowych żetonów, które korespondują z nowymi mechanikami.

Przyjrzyjmy się dwustronnej planszy. Rozgrywka na stronie gęstej dżungli oferuje nam kolejne zawiłe systemy korytarzy. Nowością na pewno są liany, po których możemy się poruszać, jednak nie jest to najdyskretniejszy środek transportu i używając takiego rozwiązania generujemy dodatkowy hałas (BRZDĘK!). Warto też szybko zaopatrzyć się w dodatkowe symbole miecza w naszej talii, bowiem na wielu ścieżkach przyjdzie nam zmierzyć się z potworami. Na planszy dżungli znajdują się też 3 rodzaje specjalnych żetonów – tzw. wihajstrów, które warto zbierać w trakcie rozgrywki. Każdy rodzaj jest punktowany osobno. Dodatkowe wihajstry możemy uzyskać za pokonanie Spiżowego strażnika poprzez wydanie trzech symboli miecza (akcja ogólnodostępna).

Jednak to strona tytułowej Świątyni Małpich Królów jest naszą ulubioną. Wprowadza ona prostą, lecz niesamowicie sprytną i ciekawą mechanikę kafli kół zębatych, które umieścimy w specjalnie wyznaczonych miejscach na planszy. Są to fragmenty korytarzy, które będą się kręcić, a tym samym zmianie ulegać będzie układ możliwych ścieżek. Teraz trzeba uważać na poczynania przeciwników, bowiem ktoś zmieniając układ korytarzy, może nam mocno pokrzyżować plany ucieczki (zębatki będą obracały się również niezależnie od graczy wraz z rosnącą furią Króla Konga). Ta szczypta negatywnej interakcji doskonale doprawiła rozgrywkę Brzdęka.

Ostatnią rzeczą wartą uwagi, którą wprowadza ten dodatek jest coś, na wzór kampanii. No dobra – kampinijki.
O co chodzi? Rozgrywkę możemy zacząć w dżungli, a zebrane tam żetony wihajstrów wykorzystamy na drugiej stronie mapy, a także rozpoczną następną partię z bonifikatą punktową (0 / 5 / 10 / 20).


PODSUMOWANIE
Brzdęk! Ekspedycje Świątynia Małpich Królów to bardzo udany dodatek. Jego implementacja do rozgrywki jest banalnie prosta i bezbolesna. Nie miesza zbytnio w zasadach, a oferuje sporą dawkę świeżości. Klimatyczne drewniane komponenty, dwie nowe mapy wraz z ciekawymi rozwiązaniami, zmuszającymi graczy do nieco innego podejścia do gry, to wystarczające argumenty, aby zdecydowanie polecić te rozszerzenie.

Jedyny minus, jaki znajduję, to fakt, że dodatek ten został wydany w plastikowym blistrze, co już na starcie tworzyło pewne obawy o dalsze składowanie Małpich Królów. Niestety uzasadnione – całe rozszerzenie zmieści się do pudełka z gry podstawowej – ale nie plansza. Stoimy zatem przed wyborem pozbycia sie oryginalnej wypraski, niedomykającego się pudełka, lub trzymania Małpich Królów w pudełku z innego, większego dodatku do BRZDĘKA. My wybraliśmy trzecią opcję, ale szkoda, że wydawaca stawia przed graczami takie dylematy.