Influentia na szybko

Zagraliśmy już kilkukrotnie w Influentię, kompaktową karciankę, która niedługo (z początkiem grudnia) pojawi się Polsce dzięki Stork Games.

➡️ Co można powiedzieć o tym tytule ❓ 🤔

Influentia to gra dla 3-4 graczy i posiada klimatyczne, dość mroczne, futurystyczne ilustracje. Karty są czytelne i ładne. Plus. Temat gry, z racji mechaniki, mógłby być w zasadzie dowolny. Autorzy gry zdecydowali się nam zaserwować walkę o dominację we włoskich metropoliach. Ok. Absolutnie nam to nie przeszkadzało. Widzimy natomiast potencjalny problem w graniu rodzinnym z tą tematyką, a szkoda, bo gra jest prosta, szybka i angażująca.

Trzon mechaniki polega na zagrywaniu kart i pojedynkowaniu się kto zagrał wyższą wartość (lub niższą – można modyfikować warunki zwycięstwa). Na planszy głównej możemy manipulować także aktualnie preferowanym „kolorem” kart i to też jest kluczowe dla wyłonienia wygrywającej zagranej przez graczy karty. Osoba, która wygrała może natychmiast dobrać odkrytą kartę miasta (by zwiększyć swoje punkty wpływu w Bolonii/Florencji/Mediolanie/Pizie) lub zabrać kartę zagraną przez przeciwników, aby odpalić jakiś efekt specjalny. Osoby, które przegrały po prostu dodają zagrane karty do swojego obszaru gry i jeżeli dobrze dopasują symbole – również mogą uruchomić akcje specjalne.

I to jest w tej grze fajne. Gracze czasem umyślnie będą starać się „przegrać” pojedynek, aby tylko dołożyć odpowiedni symbol do swojego obszaru i zapunktować lub zaatakować innych graczy specjalną akcją.

Czytając zasady gry miało się nieodparte wrażenie, że Influentia może być lekko przekombinowana, jak na „prostą” karciankę. Jednak już pierwsza rozgrywka rozwiała te wątpliwości – wszystko tutaj pasuje i sensownie się zazębia. Długość rozgrywki wydaje się odpowiednia, jak na to, co gra oferuje – partie zamykają się w okolicach 40-60 minut.

Generalnie – bardzo miło spędziliśmy czas na potyczkach i podkładaniu sobie świń w futurystycznej Italii. Było sporo twistów i walki do ostatniej tury – gra trzyma w napięciu do samego końca.

Influentia zdecydowanie daje radę ❗ 💪